HASTALARIMIZA ÖZEL

Doktorunuza Sorun

HPV Aşısı

HPV AŞISININ GENİTAL BÖLGE KANSERLERİNİ ÖNLEYEBİLDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Kliniğimizde HPV aşısı yapılıyor.

HPV ve HPV AŞISI NEDİR?

HPV aşısı, hem kız hem erkek çocuklarımızı düşünerek; şimdiden önlemleri değerlendirmek, ilerideki pek çok muhtemel hastalığın önüne geçmek demektir diyebiliriz.

HPV Nedir?

HPV “human papilloma virüs”ü harflerinin kısaltmasıdır. HPV günümüzde oldukça yaygın olan ve gerek kadınlarda gerek erkeklerde pek çok kansere yol açabildiği klinik olarak tanılanmış bir virüstür.

Cinsel organlarda tedavi edilmesi zor olan tekrarlayıcı enfeksiyona yol açan virüs aynı zamanda oldukça konforsuz hissedilmesine yol açar. Kadınlarda rahim ağzı kanseri başta olmak üzere,

  • ▪ Kadınlarda vajinal ve vulvar kanserler,
  • ▪ Kadınlarda ve erkeklerde anal kanser,
  • ▪ Kadınlarda ve erkeklerde boğaz kanseri,
  • ▪ Erkeklerde penis kanseri.

HPV kaynaklı olabilir.

Servikal kanserlerin %100’ünden HPV sorumludur. Anal kanserlerin %88’i, vajinal kanserlerin ise %74’ünde HPV varlığı saptanmaktadır.

HPV Aşısı ne işe yarar?

Ülkemizde erişebileceğiniz HPV aşısı, pek çok kanser ile ilişkisi olan bu virüsün en sık görülen TİP 16-18 kaynaklı enfeksiyonlarını önleyicidir. Buna ek olarak, HPV aşısı hem kadınlarda hem de erkeklerde genital siğillere neden olan HPV tipleri 6 ve 11 enfeksiyonunu engeller.

Son veriler gösteriyor ki Dünya’da her yıl yaklaşık 275 bin kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde her yıl 2.356 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor ve maalesef 1.280 kadın yaşamını yitiriyor. (*)

(*) http://www.who.int/whr/1995/media_centre/executive_summary1/en/index3.html

Aşılama rahim ağzı kanserinden korunma için ilk seçenektir. Aşı ile birlikte düzenli Pap smear testi önerilmektedir.

Aşı HPV tiplerinin hepsine karşı koruma sağlamaz. Ancak mevcut aşının görülen rahim ağzı kanseri vakalarının %70’inden sorumlu olan tiplere karşı koruduğunu, genital siğillerden %90 sorumlu olan tiplere karşı koruma sağladığını söyleyebiliriz.

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel temas ile bulaşır ve erkeklerin ve kadınların %85’i hayatının bir noktasında enfekte olur.(*)

(*) https://www.cdc.gov/hpv/parents/vaccine/six-reasons.

Çoğu enfeksiyon, kendiliğinden kaybolur ve ciddi sorunlara neden olmaz. Ancak binlerce kadın ve erkek HPV’den kaynaklanan kanser ve diğer hastalıklara yakalanmaktadır.

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanmış olup hem erkek hem de kadınlar için önerilmektedir.

Türkiye Jinekolojik Onkoloji Derneği’nin bu aşılarla ilgili yaklaşımı ise, “HPV Aşılarıyla ilgili TCSB Kanser Dairesi Başkanlığı, FDA ve ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices) önerileri tamamen aynıdır.”

Kanser için her iki aşıda HPV 16 ve 18’e karşı antijen vardır ki bu iki tip rahim ağzı kanserlerinin %70’inden sorumludur.

Aşılar içerisinde bulundurdukları bu iki HPV tipine karşı %100 korurlar. Dörtlü aşıda ayrıca siğillerin %90’ından sorumlu olan HPV 6 ve 11’e karşı %100 koruma da söz konusudur.

Aşı yapılsa da diğer tiplerle kanser gelişebileceğinden Pap smear taramasına devam edilmelidir.

Aşı öncelikle 11-12 yaşlarında önerilmektedir. Ancak 9 yaşından başlayarak üst yaş sınırı olmadan hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir.

9 yaşından 14 yaşına kadar 6 ay ara ile 2 doz olarak aşılama tamamlanabilir. 14 yaş ve üzerinde HPV aşılaması başlayanlara, birinci dozdan en az 1 ay sonra ikincisi, ikinci dozdan en az 3 ay sonra üçüncüsü olmak üzere üç dozluk bir seri uygulanmalıdır. Bu aşı semasını 12 aylık süre için de de tamamlayabilirsiniz.

Aşılama önerileri için dikkat edilecek durumlar hakkında hekiminize danışabilirsiniz.