HASTALARIMIZA ÖZEL

RANDEVU AL

Doktorunuza Sorun

Kendi Kendine Muayene

HER AYIN 10’U 10 DAKİKANIZI KENDİ KENDİNİ MEME MUAYENESİNE AYIRMANIZ MUHTEMEL BİR MEME KANSERİNİN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN KENDİNİZE YAPACAĞINIZ EN BÜYÜK İYİLİKTİR.

20 yaşını geçen her kadının adetinin bittiği tarihten sonra ilk 10 gün içerisinde kendisini muayene etmesi önerilmektedir. Adet görmeyen kadınların da ayın belirli bir günü kendilerini muayene etmeleri önerilmektedir.

Bir kadının meme sağlığı konusundaki en büyük destekçisi yine kendisi olmalıdır. Araştırmalar kendi kendine meme muayenesini bilen ve düzenli uygulayan kadınların muhtemel meme hastalıklarını ve meme kanserini çok daha erken fark ettiklerini ve uzman hekimlere başvurabildiklerini gösteriyor. Erken fark edilen meme kanserinin tedavi başarısı, geç fark edilen ve ilerlemiş meme kanserlerine göre çok daha kolaydır. Her manustrasyon (adet) döneminiz bitikten sonra ilk 10 günü içerisinde aşağıda öğretilen son derece basit tekniklerle, kendi kendinizi muayene edin, kendi sağlığınıza en büyük desteği verin.

Aynanın Karşısında Kendi Kendine Meme Muayenesi

İki kısımdan oluşur:

1. kısımda ayna karşısında her iki elini beline, sonra kolları yukarı vaziyete getiren kadının, her iki meme derisi ve meme başında değişim olup olmadığını kontrol etmesi
gerekir. Meme başlarında daha önceden görülmeyen bir çekilme, meme başında egzema benzeri kabuklanma, memenin tamamında veya bir kısmında portakal kabuğu
şeklinde görünüm izlenmesi, bir memenin diğerine göre asimetrik hale gelmesi veya tüm bunların dışında memede daha önce bulunmayan bir farklılığın izlenmesi, meme kanseri konusunda işaret olabilir. Ancak bilinmesi gereken tüm bu bahsi geçen değişiklikler, yüzde 100 meme kanseri işareti değildir. Ancak, hekime başvurmak konusunda ciddi bir fırsata işaret eder.

2. kısımda, kadının kolunu, ayaktayken başının üzerine kaldırması ve karşı elinin 2. – 3. ve 4. parmaklarının ilk 2 boğumunu kaygan vaziyetteki meme derisi üzerinde,
memenin çevresinden merkeze yani meme başına doğru bastırması istenir. Son aşamada da vücudu kaygan vaziyette olan kadının yatar vaziyette ve bir kolu başının altındayken, karşı memeyi meme başından dışarı doğru daireler şeklinde muayene etmesi istenir. Memeye dokunarak muayene sırasında; bir hamur topağı içerisinde, bir fındık tanesi veya olağan dışı bir sertlik ve kitle hissi fark edilirse hekime başvurulması gerekir.