Fibroadenomlar

Kadınlarda memede en sık görülen selim tümör türüdür. Hemen hemen hiçbir zaman kansere dönüşmez. Genelde 20-30 yaş arası genç kadınlarda tek bir adet görülebilir. Hastaların yüzde 10-15’inde birden fazla da rastlanabilmektedir.

Fibroadenomların üçte ikisi basit fibroadenomlerdir ve ek risk faktörü yoksa (aile hikayesi gibi) meme kanseri riskini artırmaz. Kompleks fibroadenomsa ve aile hikayesi varsa meme kanseri riskini 3 kat artırdığı gözlenmiştir.

40 yaş üzeri kadınlarda, büyüme hızı fazlaysa (birkaç hafta içinde birden büyümüşse), 2 cm’den büyükse, meme kanseri açısından aile hikayesi mevcutsa fibroadenomların mutlaka çıkarılması gerekir. Ergenlik çağındaki genç kızlarda hızlı büyüyen dev fibroadenomlar (5 cm’den büyük) görülebilir. Bunların da cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Bu tür hastalarda mastektomi veya plastik cerrahi operasyonlara gerek duyulmaz. Sadece fibroadenomun çıkarıldığı operasyonlarda kozmetik olarak çok iyi sonuçlar elde edilir.

Ergenlik döneminde ve genç kadınlarda daha sık görülür. Aynı memede birden çok veya her iki memede aynı anda fibroadenomlar olabilir. Muayenede sınırları düzgün, hareketli, sertçe kitleler olarak ele gelir. Genellikle 2-3 cm. çapındadırlar; nadiren çok büyük çaplara ulaşarak memede asimetriye neden olabilir.

Kitlenin varlığı hastayı rahatsız ediyorsa çıkartılabilir. Ancak, çıkartılmaları için tıbbi bir gerek yoktur; izlenebilirler.