HASTALARIMIZA ÖZEL

Doktorunuza Sorun

Meme Sağlığı

Meme Sağlığı

Kadınlar daha küçük yaşlardan itibaren memeleri hakkında belli düşünce kalıpları ile düşünmeye yönlendirilerek yetiştirilirler. Memenin görülmesi, memeye dokunulması, hatta adı meme olan organa “meme” denmesi bile toplumsal tabu olarak görülür. Ergenlikle birlikte meme, kadınlığın sembolü, bebek için beslenme ve cinsellik işlevleri de kazanır.

Meme hakkında yerleşen anlam, toplumsal tabu algısı ve cinsellik bağlamında üzerine atılan anlamlar meme sağlığı konusunda maalesef kadınların işini hayli zorlaştırabilmektedir. Meme ve sağlık arasındaki ilişki yeterince vurgulanmadığı, temel bilgiler verilemediği için, herhangi bir meme hastalığı karşısında kadın şaşkınlık yaşamakta, ne yapacağını ve nereye başvurması gerektiğini bilememektedir.

Hemen her kadının, yaşamı boyunca memesi ile ilgili bir şikayeti olur. Bu şikayetler en çok memede bir sertlik ya da ağrı hissedilmesi şeklindedir. Memede fark edilen sertliklerin, kitlelerin ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu kanser değildir. Yine de fark edilmesi durumunda mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Meme sağlığı denilince akla meme kanseri gelmekle birlikte memenin kanser olmayan birçok hastalığı da vardır. Fakat memenin sağlık sorunlarının en başında her zaman meme kanseri gelmektedir. Meme kanseri kadının yaşamı ile birlikte kadınlık kimliğini de tehdit etmektedir.

Meme sağlığı konusunda diğer önemli bir sorun da, meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış sağlık merkezlerinin, hekimlerin, hemşirelerin ve yardımcı diğer sağlık personellerinin eksikliğidir.